HAND MADE. Maľovaný hodváb, sklo, šperky, obrazy. Dekoratívne predmety, darčeky. Výtvarné potreby. Inšpirácie.
|
|
|
English Slovak
HAND MADE. Maľovaný hodváb, sklo, šperky, obrazy. Dekoratívne predmety, darčeky. Výtvarné potreby. Inšpirácie.
 
 
 
 
 
DOMOV
  Úvodná stránka  
 
 
 
ateliermf / predaj
  HAND MADE ateliermf
www.sashe.sk/ateliermf
 
 
 
Výtvarné potreby / predaj
 

Výtvarné potreby
 
www.vytvarne.sk   
 
 
 
Fotogaléria/Inšpirácie
 

Fotogaléria   
Hodvábne šály  
Hodvábne šatky  
Hodvábne vitrážky  
Hodvábne doplnky  
Svietniky
Podložky pod sviečky
Dózy
Šálky, podšálky
Vázy
Sady
Závesné sklíčka
Úžitkové sklo 
Dekoratívne škatuľky
Dekoratívne črepníky
Obrazy, ilustrácie

 
 
 
Jazyky
 
Vyberte si jazykové rozhranie:

English Slovak
 
 
 
Postupy: Maľovanie na hodváb - základné informácie
 
Maľovaný hodváb

   malba_na_hodvab.gif

Maľovanie na hodváb - lákavá, okúzľujúca kreatívna činnosť,
dnes u nás veľmi obľúbená.

Prinášame niekoľko zaujímavostí a prehľadné základné
informácie o maľbe na hodváb.

1. Zaujímavosti o hodvábe:

Prvá zmienka o objave hodvábu (silk) a priadky morušovej (Bombyx mori) pochádza z Číny. Objavenie hodvábnictva sa pripisuje konkubíne cisára Chuang-ti, ktorý žil asi 3000 rokov pred Kristom. Tajomstvo výroby hodvábu si čínski výrobcovia veľmi starostlivo strážili pred svetom viac ako 2000 rokov. Tým sa stala výroba hodvábu najstráženejším tajomstvom na svete. Podľa jednej legendy sa hovorí o mníchovi, ktorý pracoval pre cisára Justiniána, jemu sa ako prvému podarilo prepašovať vajíčka priadky morušovej z Číny v dutých bambusových paliciach.
Hodvábne vlákno vytvára priadka morušová (latinsky: Bombyx mori - „Hodvábny motýľ“). Dospelý hodvábnik žije asi iba tri dni, počas ktorých znesie okolo 300 vajíčok. Priadka morušová sa živý listami morušovníka. Keď dosiahne asi 30-násobok pôvodnej dĺžky, zakuklí sa. Húsenica sa do hodvábneho vlákna, ktoré sama vytvorí, zamotáva a vytvorí kokón (zámotok = kokón). Jeden kokón môže obsahovať 730 až 915 metrov dlhé vlákno.
Vlákno hodvábu tvoria bielkoviny fibrín a sericín, ktoré na vzduchu tuhnú a vytvárajú hodvábne vlákno - je extrémne pevné a môžu sa tkať na hodvábne látky. Hodvábne látky sú z ušľachtilého prírodného materiálu, ktorý má špecifickú štruktúru a mimoriadny lesk. Už od nepamäti bol veľmi cennou komoditou. (zdroj: Wikipédia)


2. Typy hodvábu - v závislosti od hmotnosti hodvábnej tkaniny:
Hmotnosť hodvábu sa označuje čínskym termínom mommi (skrátene mm), vyjadruje počet hodvábnych nití na  mm. Hodváb označený  5mm bol utkaný z 5 nití na 1 mm.
3,5 mm - veľmi ľahký hodváb (napr. šifón, mušelín)
   5 mm - ľahký hodváb (napr. pongé, paj)
   8 mm - stredne ťažký hodváb (napr. habotai, krepdešín, žoržet)
 12 mm - ťažký hodváb (napr. taft, dupio, satén)


3. Pomôcky pre maľovanie na hodváb:
Farby na hodváb - na maľovanie používame špeciálne farby na hodváb, rozdeľujeme ich podľa spôsobu záverečnej fixácie na farby, ktoré sa fixujú zažehlením (zažehľovacie) a farby fixované parou (naparovacie). Oba typy farieb sa dajú používať pri rôznych technikách. Doporučuje sa začínať maľovať na hodváb
s farbami zažehľovacími, pretože záverečný spôsob fixácie výrobku je jednoduchý,  až po nadobudnutí istých skúsenosti prejsť k farbám naparovacím.
Hodvábne tkaniny veľmi jednoducho môžete jednofarebne zafarbiť práškovými farbami na hodváb. Zaujímavých efektov dosiahnete krycími zamatovými farbami na hodváb, ktoré sú vhodné na vytváranie optických efektov. Zaujímavo pôsobia i práce maľované voskovými pastelmi na hodváb. V súčasnosti je ponuka farieb veľmi bohatá, záleží však od toho, komu aký typ farieb vyhovuje a aký výsledný efekt chceme dosiahnuť.  

Kontúry na hodváb - typickým znakom farieb na hodváb je, že sa rozpíjajú na hodvábnej tkanine, preto ak chceme usmerniť a kontrolovať rozpíjanie farieb, používame kontúry (hustejšia farba v rôznych tubách a fľaštičkách, ktorá zabraňuje rozpíjaniu farieb). Kontúrou si nakreslíme požadovaný vzor, ktorý po zaschnutí kontúry následne vyfarbujeme farbami na hodváb. Linky nakreslené kontúrou by mali preniknúť vláknami napnutého hodvábu až na opačnú stranu. Ak sú slabé, môžu farbu prepúšťať.
Podobnú funkciu ako kontúra má aj vosk/studený vosk, ktorý je odolný voči vode a zabraňuje rozpíjaniu farieb. Nanáša sa štetcom, hubkou, tjan-tingom, pomocou razítok alebo iných predmetov vhodných na otláčanie...


Kovové hroty - Hrúbku kontúrových liniek môžeme ovplyvniť aj pomocou kovových hrotov, ktoré sa nasadia na fľaštičku, sú rôznych hrúbok.

Hodvábne polotovary - Okrem hodvábnej metráže je možné kúpiť hotové predšité hodvábne polotovary: šály, šatky, púzdra na okuliare, vrecúška, taštičky, kravaty, vankúše, dáždniky, blúzky, tielka, iné odevy,  ale aj hodvábne "vitrážky" (okienka, kruhy, štvorce, mesiac, motýľ...). "Hodvábna "vitrážka" - hodváb napnutý na pevnom drôte. Okrem čistého bieleho hodvábu býva aj hodváb s predtlačeným motívom, vtedy práca s kontúrou sa vynecháva a vyfarbujú sa predtlačené vzory.
Rámy na hodváb - Aby sme mohli maľovať na hodváb, musíme ho najskôr napnúť na rám.
(Okrem techník, pri ktorých nie je nutné napínanie na rám.)
Používajú sa rámy pevné a rámy posuvné. Výhodou posuvných rámov je, že sa dajú prispôsobiť veľkosti hodvábneho polotovaru.

Novinkou je
fixačný sprej na napínanie hodvábu bez použitia napínacieho rámu, vhodnejší je na stredne ťažký hodváb (napr. habotai 8) ako na ľahký hodváb.

Háčiky na napínanie hodvábu - Aby sme mohli hodváb primerane napnúť, potrebujeme háčiky, ktoré sa uchytávajú do zašitého okraja hodvábneho polotovaru a pripevnia sa o rám pomocou úchytiek alebo gumičiek. To záleží od typu rámu. Je možné využiť aj bežné pripínačky do drevených rámov, háčiky na záclony alebo uchytiť hodváb pomocou špendlíkov a krepovej lepiacej pásky.   

Štetce - vhodné sú štetce, do ktorých sa dá nabrať dostatok farby, čo oceníte pri maľovaní väčších plôch,  po namočení do farby by si mali zachovať daný tvar, ak ide o štetce guľaté mali by sa dať vytvarovať do špičky. Štetce sú rôznych hrúbok. Aj správny výber štetca môže ovplyvniť výsledný efekt práce s farbami na hodváb. Bývajú štetce okrúhle, s plochým stlačením, vejárovité štetce, penové štetce...  

Pipety - sú vhodné na čerpanie farby z fľaštičky alebo na zapúšťanie farby pri niektorých technikách (krčivá technika, šibori...)
Fantómová fixka -
Fantómová fixka sa používa na predkreslenie motívov na textil (na hodváb, bavlnu, ľan, atď.) Zanecháva fialovú stopu. Predkreslené čiary, linky miznú pri kontakte s vodou, farbou alebo miznú samé po cca 2-14 dňoch úplne (v závislosti od vlhkosti vzduchu a druhu materiálu).   

Farby, rámy na hodváb, hodvábne polotovary, pomôcky na maľbu na hodváb nájdete i v našom e-shope www.vytvarne.sk.

Inšpirácie I. - TU!  
Inšpirácie II. - TU!  
Inšpirácie III. - TU!  


Publikované: Utorok, 06.12. 2011 - 21:58:46 Od: blades
 
 
 
 
Súvisiace odkazy
 
· Viac o Maľovaný hodváb
· Ďalšie články od autora: blades


Najčítanejší článok na tému Maľovaný hodváb:
Maľovanie na hodváb - základné informácie

 
 
 
Hodnotenie článku
 
Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

 
 
 
Možnosti
 
 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

 
 
 
"Maľovanie na hodváb - základné informácie" | Prihlásiť/Registrovať | 0 komentárov
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
 
 

 
Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosíme zaregistrujte sa
 
 
Copyright © 2007 BLADES Powered Site.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.09 sekúnd